Yoga mats, how to infer quality from price?

Many people are so confused by the dazzling yoga that they don't know what to choose. The price ranges from tens to hundreds. Let's talk about how to choose a yoga mat.

The

Yoga mats, how to infer quality from price?0

is divided according to the material

PVC yoga mat

The price ranges from tens to hundreds, and some are even only more than 20 yuan. You can think about the cost of this mat from your heart. First, based on the raw materials, the market price of PVC is generally 15,000 tons, and a mat is generally 1.5 kilograms. X20% of raw materials is the cost price of the mat, and X20% is the factory price (not very accurate, but it is indeed a reference). The cost of a mat is 15X (1 + 20%) X (1 + 20%)=21.6 yuan

Some people will say that the material of yoga mats is not all PVC, but please don't forget that there are also packaging, cartons, and even various craftsmanship, so it can be calculated like this.

The factory always earns 20%: 21.6X (1+20%)=25.92. That is to say, under normal circumstances (without any cutting corners), a mat must be priced at 26 yuan. You must know that the factory sells thousands or even tens of thousands of pieces. Even the export price on Alibaba is only 26 yuan (the actual profit of the factory is very low, and 5% is already very high)

How many real factories are in Taobao?

Then let's think carefully about whether products worth 20 to 30 yuan will be sold on Taobao?

But some people say that some people sell it! Okay, let's analyze it. Any product we make will have flaws and samples, and we must experiment first. Even a style of clothing needs to be patterned three or four times, let alone the thickness of the yoga mat needs to be adjusted many times.

Therefore, there will be a lot of 5.8MM, 5.5MM, 6.2MM, 6.5MM, and even hollow ones with incomplete foaming. In fact, these are all second-class products. Such mat factories can sell them even at a loss point, but they still cost about 25.

There are also backpacks. The cost price is 3 yuan, and the strap of a yoga mat also costs 1 yuan. Moreover, the price must be several thousand yuan, which means that the cost of a complete yoga mat is at least 30 yuan (second-class products are included here.) Some people may say that some people only earn a few yuan to earn good reviews. Well, first of all, think about how they get the goods. If it is not for the company and individuals go to get thirty to fifty pieces, how can they sell it for a few yuan? Unless the company is willing to do so.

How did the very low-priced mats come from? It can only be said to be defective products. They are all processed directly by the factory. It doesn't matter if they lose money. More than 80% of such mats flow into Taobao stores.

The most terrifying thing is that some yoga mats are mixed with talcum powder (so some mats are slippery) to increase the weight, so weight is not an important criterion for testing the quality of the mat; some mats are made of waste, and the taste is no longer the taste of PVC itself. As for this judgment, you have to see whether it tastes right or not. Someone said it again, how should I know? Yes, because it is difficult to judge, everyone will say that their things are good and even provide some proof.

Any product will have its own flavor, such as fabrics, garbage bags we used to buy in supermarkets, and new TVs we bought. Computers all have a taste. Saying that they are "tasteless" can only deceive everyone. However, good products will spread out and will be very light. It is normal for consumers to get products at least twice the factory price, because companies have to operate and spend money, and even if they have cheap ones, they will occasionally do them. (Internship Editor: Wu Jinyu)